Övriga tävlingar

Byastafetten 4.6.2019 i Vexala. Resultat, sträcktider, mellantider

4.9.2019 (obs! onsdag) Natt-cup I, Falken, Långskogen Kållby

Resultat / mellantider

10.9.2019 (ti) Natt-cup II, GIF, Sandhagen Karleby.

Resultat / mellantider

17.9.2019 (ti), Natt-cup III, Brahe, Ådö, Resultat, mellantiderreittihärveli

24.9.2019 (ti), Natt-cup IV, KoS, Kronobyåsen, Resultat, mellantider, reittihärveli

 

DM och FSOM

2018 Byastafett, nattcup mm. - preliminärt

  • 18.4, Sprint i Bennäs Resultat  Mellantider
  • 28.8 Byastafett, Falken. Forsby ---  Etappresultat   Mellantider  Slutresultat
  • Tisdag 4.9 Nattcup I, Minken Start kl. 21.30-22. Vid Klippan, Andrasjövägen. Resultat, mellantider
  • Tisdag 12.9 Nattcup II, Kronan ResultatMellantider
  • Tisdag 19.9 Nattcup III, Brahe. Resultat, mellantider. Reittihärveli på fr-lö...
  • Tisdag 25.9 Nattcup IV, KOS 
  • Onsdag 26.9 16 - 18   Klubbmästerskap,Brahe, Falken, Minken, PieHi och SI-SU. Arrangör Falken - Resultat, Mellantider
    • A-bana (upp mot 7 km) H21, H20, H18, H35, H40, H45.

      B-bana (upp mot 5 km) D21, D35, D40, D45. D20, D18, H50, H55, H60, H16.

      C-bana ca 3,5 km, D50, D55, D16, D14, H14, H65, H70.

      D-bana ca 2,5 km, D60, D65, D70, D12, H12, H75, H80.

      E-bana ca 1,5 km, D75, D80, D10, D8, H8, H10, H85, H90

    • Onsdag 26.9 med start mellan kl. 16-18 ordnas ett gemensamt klubbmästerskap med grannföreningarna vid Kockasberget i Forsby. Vägvisning från Purmovägen mellan Bennäs och Forsby.

FSOM, ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör) mm.

  • söndag 20.5, Stafett-DM (NOK)
  • tisdaga 12.6, ekorrstigstävling (IK Falken)
  • onsdag 27.6, Ekorrstigfinal (IF Femman)
  • onsdag 11.7, Medeldistans-DM 13-14 åringar (Malax IF)
  • lördag 4.9, Långdistans-DM (IK Falken)
  • FSOM  10 - 12.8, Grankulla/Esbo (OK 77)
  • söndag 2.9, Sprint-DM (GIF/KoS)
  • fredag 7.9, Natt-DM (OK Kristina)
  • söndag 9.9, Medeldistans-DM (IF Brahe) ej 13-14 åringar!
  • Lördag 29.9, Ultralång-DM (GIF)

19.6. MTBO-DM (Minken)

2017 Byastafett, nattcup mm. - preliminärt

FSOM, ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör) mm.

  • lördag 6.5, Långdistans-DM (OK Kristina)
  • fredag 12.5, Medeldistans-DM (Malax IF)
  • lördag 27.5, Stafett-DM (Solf IK)
  • tisdag 6.6 (obs!) Ekorrstigstävling, IK Kronan, Brändåsen
  • tisdag 4.7, Ekorrstigfinal (OK Botnia)
  • FSOM  11 - 13.8, Pedersöre (IK Falken) OBS lördag 12.8 öppna motionsbanor. Mera info på FSOM-sidorna
  • lördag 26.8, Sprint-DM (Närpes OK)
  • fredag 8.9, Natt-DM (IF Femman)

2016 Byastafett, nattcup mm. - preliminärt

ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör) mm.

  • fredag 6.5, Sprint-DM (IF Brahe)
  • lördag 28.5, Stafett-DM (IK Falken)
  • söndag 12.6, Ekorrstigfinal (Närpes OK)
  • tisdag 28.6 MTBO - Medeldistans-DM (GIF)
  • fredag 5.8, Medeldistans-DM (IF Minken)
  • FSOM  12 - 14.8, Kimito och Pargas
  • lördag 27.8, Långdistans-DM (GIF/IK Kronan)
  • fredag 9.9, Natt-DM (OK Botnia)

2015 Byastafett, nattcup mm. - preliminärt

ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör) mm.

  • lördag 16.5, DM-stafett (Malax IF)
  • tisdag 19.5, Ekorrstigtävling (IK Kronan)
  • söndag 7.6, Medeldistans DM (OK Botnia)
  • tisdag 9.6, Ekorrstigtävling och 1-dagsläger (IF Brahe), resultat från ekorrstigtävlingen, och mellantiderna
  • onsdag 17.6, Ekorrstigfinal (OK Kristina)
  • fredag 26.6, Sprint-DM (IF Minken)
  • tisdag 14.7, 1-dagsläger (IK Falken)
  • 25 - 26.7, MTBO, (Teuva)
  • 7 - 9.8, FSOM i Kronoby/Karleby (IK Kronan / GIF)
  • tisdag 25.8, Ekorrstigtävling (IK Falken)
  • fredag 11.9, Natt-DM (Närpes OK)
  • söndag 13.9, Långdistans-DM (Solf IK)

 2014 Byastafett, nattcup mm.

ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör) mm.

  • tisdag 20.5, Ekorrstigtävling (OK Botnia)
  • tisdag 3.6, Ekorrstigtävling (IF Brahe)
  • onsdag 8.6, Medeldistans-DM (OK Kristina)
  • onsdag 25.6, Ekorrstigfinal (Solf IK)
  • tisdag 5.8, Ekorrstigtävling (IK Falken)
  • 8 - 10.8, FSOM i Borgå (OK Orient)
  • onsdag 20.8 Sprint-DM (Malax IF)
  • lördag 30.8, Stafett-DM (IK Kronan)
  • fredag 12.9, Natt-DM (IF Brahe)
  • söndag 14.9, Lång-DM (Närpes OK)

2013 Byastafett, nattcup mm.

ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör) mm.

  • tisdag 7.5, Sprint-DM (OK Kristina)
  • onsdag 5.6, Cykel-OL-DM (KoS)
  • fredag 7.6, Medeldistans-DM (OK Botnia)
  • tisdag 18.6, Ekorrstigtävling (IK Kronan)
  • tisdag 25.6, Ekorrstigfinal (IF Femman)
  • tisdag 6.8, Ekorrstigtävling (IF Brahe)
  • 9 - 11.8, FSOM i Malax
  • tisdag 27.8, Ekorrstigtävling, Lappfors (IK Falken) Startlista
  • lördag 17.8, Lång-DM (IF Minken)
  • fredag 13.9, Natt-DM (IF Brahe / Kaustby)

2012 Byastafett, nattcup mm.

ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör) mm.

  • tisdag 8.5, Sprint-DM (Solf IK)
  • tisdag 5.6, Stafett-DM (OK Botnia)
  • fredag 8.6, Medeldistans-DM (IF Minken i samband med nationell)
  • tisdag 19.6, Ekorrstigtävling (IK Falken, Forsby)
  • tisdag 26.6, Ekorrstigfinal (IF Brahe IF)
  • tisdag 31.7, Ekorrstigtävling (OK Botnia)
  • 10 - 12.8, FSOM i Raseborg
  • tisdag 28.8, Ekorrstigtävling, Kovjoki, skjutbanan (IF Minken), Resultat, Mellantider
  • lördag 1.9, Lång-DM (IK Falken i samband med nationell)
  • fredag 21.9, Natt-DM (IK Kronan)

 2011 Byastafett, nattcup mm.

ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör) mm.

  • tisdag 24.5, Sprint-DM (Femman)
  • söndag 29.5, Medeldistans-DM (Närpes OK)
  • onsdag 8.6, Stafett-DM (Malax)
  • onsdag 22.6, Ekorrstigtävling (Botnia)
  • onsdag 29.6, Ekorrstigfinal (Falken)
  • onsdag 3.8, Ekorrstigtävling (Kronan)
  • 12 - 14.8, FSOM (Femman)
  • onsdag 31.8, Ekorrstigtävling (Brahe)
  • lördag 10.9, Långdistans-DM (Brahe)
  • lördag 23.9, Natt-DM? (Solf?/Laihela?)

 2010 Byastafett, nattcup mm.

ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör) mm.

  • lördag 15.5, Sprint-DM (Närpes OK)
  • fredag 28.5, SFSI-skolmästerskap, Larsmo Sportcentrum (Brahe)
  • onsdag 2.6, Stafett-DM (Solf)
  • fredag 11.6, Medeldistans-DM (Kronan i samband med nationell)
  • onsdag 23.6, Ekorrstigtävling (Kronan)
  • onsdag 30.6, Ekorrstigfinal (Malax IF)
  • 13 - 15.8, FSOM på Åland
  • onsdag 25.8, Ekorrstigtävling, Jeppo, Måtasberget (Minken) Resultat, Mellantider
  • onsdag 1.9, Ekorrstigtävling (Falken) Resultat
  • lördag 11.9, Långdistans-DM (Femman)
  • söndag 12.9, KP-Landskapsstafett (Nivala)
  • lördag 24.9, Natt-DM (Minken)

2009 Sprintcup, byastafett, nattcup mm.

ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör)

  • DM-sprint, onsdag 6.5, Bennäs, Falken
  • DM-medel, onsdag 10.6, Solf
  • Ekorrstigtävling, onsdag 17.6, Falken
  • Ekorrstigfinal, onsdag 24.6, Minken
  • Ekorrstigtävling, onsdag 5.8, Botnia
  • Ekorrstigtävling, onsdag 19.8. Gamla hamn, Brahe
  • DM-lång, lördag 12.9, Botnia
  • DM-natt, fredag 25.9, Femman

2008 Byabudkavle, nattcup mm.

  • Byabudkavle 28.5 Norra Östanpå (PieHi) - resultat
  • Nattcup 1, 26.8 (Kos) - resultat
  • Nattcup 2, 9.9 (Botnia)
  • Nattcup 3, 23.9 Forsby (Falken) - resultat
  • Nattcup 4, 30.9 Fäboda (Brahe) - resultat - mellantider
  • Brahes bastunatt-ol 13, 20, 27.10

ÖIDM och Ekorrstigtävlingar (individuella eller budkavle bestämmer var och en arrangör)

  • DM-sprint, torsdag 1.5, Kronoby (Botnia)
  • DM-stafett, onsdag 4.6, Larsmo (Brahe)
  • DM-medel, tisdag 10.6, Jeppo (Minken)
  • DM-cykel-O, söndag 28.9, Nykarleby (Minken)
  • DM-natt, fredag 3.10, Kortesjärvi, (KJV)
  • Ekorrstig, onsdag 18.6, (Kronan)
  • Ekorrstigfinal, onsdag 25.6, (Femman)
  • Ekorrstig, onsdag 30.7, Munsala (Minken)
  • Ekorrstig, onsdag 13.8, (Botnia)

2007 Byabudkavle, nattcup mm.

Share