FSOM sprint 10-02-2019, Lappfors, IK Falken

H21 H35 H45 H55 H65 H75 H85 H18 H15 H13 D21 D35 D45 D55 D65 D18 D15 D13 H11 D11

H21 4,41 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Fredric Portin                      PIF         22:27.5            
   2. Eljas Talja                         OK77        27:04.2   +04:36.7 
   3. Hannes Stubb                        Falken      27:15.0   +04:47.5 
   4. Peter Sundelin                      Femman      27:57.5   +05:30.0 
   5. Oscar Stenbacka                     OK77        28:52.7   +06:25.2 


H35 4,41 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Jussi Koski                         YKV         29:30.0            

FSO
   1. Niclas Calden                       Minken      29:13.1            
   2. Glasberg Tomas                      Malax       31:51.6   +02:38.5 
   3. Johan Hertsbacka                    NOK         34:23.6   +05:10.5 

Keski-Pohjanmaa
   1. Tuomas Hyyppä                       KoS         28:49.0            


H45 3,17 km

Startade : 7   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Kai Kamila                          SuJu        16:04.6            
   2. Jukka Kinnari                       SuJu        22:19.8   +06:15.2 

FSO
   1. Jan Torrkulla                       Femman      19:55.1            
   2. Stefan Höstman                      Malax       20:11.8      +16.7 
   3. Joakim Hansen                       Botnia      22:17.2   +02:22.1 

Keski-Pohjanmaa
   1. Jani Leppäniemi                     VetU        23:43.6            
   2. Kim Biskop                          KoS         25:06.9   +01:23.3 


H55 2,90 km

Startade : 9   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Kalevi Kivipelto                    AlajA       21:16.8            

FSO
   1. Glenn Höstman                       Malax       15:49.7            
   2. Stefan Åbacka                       Kronan      17:10.4   +01:20.7 
   3. Thomas Nyholm                       Trian       17:31.1   +01:41.4 
   4. Bengt Tunis                         Femman      17:57.2   +02:07.5 
   5. Markku Virtala                      PIF         18:17.7   +02:28.0 
   6. Mikael Holm                         Minken      21:39.8   +05:50.1 
   7. Eero Palomäki                       Femman      23:08.8   +07:19.1 
   8. Keijo Talja                         OK77        25:50.0   +10:00.3 


H65 2,53 km

Startade : 7   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Karl-Gustav Hertsbacka              NOK         22:54.4            
   2. Antti Pihlaja                       Kristina    24:30.0   +01:35.6 
   3. Roy Torrkulla                       Minken      25:44.2   +02:49.8 
   4. Frans Pått                          Minken      27:18.0   +04:23.6 
   5. Gustav Grannabba                    Botnia      29:54.1   +06:59.7 
   6. Carl-Henrik Blomqvist               Minken      42:23.3   +19:28.9 

Keski-Pohjanmaa
   1. Eero Kattilakoski                   KPV         20:38.0            


H75 1,68 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Yngve Wikblom                       Minken      20:34.3            
   2. Jaakko Teppo                        GIF         20:46.3      +12.0 
   3. Jukka Aaltonen                      Brahe       45:12.8   +24:38.5 


H85 1,50 km

Startade : 0   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0


H18 3,17 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Alex Virtala                        PIF         15:41.0            
   2. Mickel Forsell                      Botnia      16:06.3      +25.3 
   3. Emil Jansson                        Falken      16:07.8      +26.8 
   4. Gustav Forsell                      Botnia      16:57.2   +01:16.2 
   5. Hannes Kullman                      Falken      17:52.8   +02:11.8 


H15 2,53 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Jussi Hantula                       KauWi       29:39.8            

FSO
   1. Lucas Hansén                        Botnia      20:54.8            
   2. Jesper Lindfors                     Falken      22:24.0   +01:29.2 


H13 1,68 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Lukas Jansson                       Falken      10:23.0            
   2. Kevin Lindfors                      Falken      12:19.9   +01:56.9 
   3. Rasmus Krook                        Falken      12:42.1   +02:19.1 
   4. Hugo Lindfors                       Falken      20:00.1   +09:37.1 
   5. Vilhelm Nyman                       Brahe       20:17.8   +09:54.8 


D21 3,17 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

Etelä-Pohjanmaa
   1. Aliina Vuorela                      YKV         18:57.8            

FSO
   1. Mikaela Caldén                      Minken      18:28.7            
   2. Annelie Glasberg                    NOK         19:46.7   +01:18.0 
   3. Jenny Virtala                       PIF         20:30.2   +02:01.5 
   4. Pernilla Sundvik                    Brahe       32:35.4   +14:06.7 

Häme
   1. Johanna Perkkalainen                EE          19:39.5            

Keski-Pohjanmaa
   1. Tanja Rannila                       VetU        20:31.7            


D35 3,17 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Päivi Koski                         YKV         20:51.1            

FSO
   1. Ann-Sofie Sundelin                  Botnia      24:50.4            
   2. Jaana Grankull                      Kronan      25:35.0      +44.6 
   3. Rosmarie Finne                      Solf        25:52.0   +01:01.6 


D45 2,90 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Minna Iso-Koivisto                  KauWi       28:55.5            

FSO
   1. Yvonne Gunell                       PIF         21:49.6            
   2. Ulla-Maria Åstrand                  Botnia      26:45.4   +04:55.8 
   3. Eija Blomqvist                      Femman      26:47.8   +04:58.2 


D55 2,53 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Tuija Katajamäki                    KauWi       22:35.8            

FSO
   1. Katri Talja                         OK77        45:58.9            


D65 1,68 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Bodil Fred                          Femman      13:00.5            
   2. Saga Pått                           Minken      14:49.0   +01:48.5 


D18 2,53 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Amanda Hansén                       Botnia      19:34.5            
   2. Rosa Myrskog                        Kronan      22:15.0   +02:40.5 

Keski-Pohjanmaa
   1. Venla Rannila                       VetU        20:38.7            


D15 2,53 km

Startade : 7   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Emmi Virtala                        PIF         19:05.3            
   2. Ines Tuohimaa                       Solf        19:49.3      +44.0 
   3. Thea Kullman                        Falken      20:10.0   +01:04.7 
   4. Mia Jansson                         Falken      22:24.0   +03:18.7 
   5. Julia Enlund                        Femman      26:12.2   +07:06.9 
   6. Karolina Lindfors                   Falken      27:48.6   +08:43.3 
   7. Lina Dahllund                       Falken      32:42.3   +13:37.0 


D13 1,68 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Emilia Liljeqvist                   Minken      11:30.1            
   2. Elsie Björkfors                     Botnia      11:39.1      +09.0 
   3. Isabella Enlund                     Femman      12:54.5   +01:24.4 
   4. Maja Henriksson                     Falken      14:10.5   +02:40.4 
   5. Ellinor Skog                        Falken      14:39.4   +03:09.3 
   6. Linnea Calden                       Minken      16:53.6   +05:23.5 


H11 1,21 km

Startade : 7   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Juuso Koski                         YKV         09:24.1            

FSO
   1. Sebastian Grankull                  Kronan      07:57.7            
   2. Ivar Sundqvist                      Falken      08:17.0      +19.3 
   3. Björn Forsell                       Botnia      08:54.3      +56.6 
   4. Isak Hertsbacka                     NOK         09:50.7   +01:53.0 
   5. Rasmus Lindfors                     Falken      14:51.3   +06:53.6 
   6. Isak Norrgård                       Femman      15:08.0   +07:10.3 


D11 1,21 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Daniela Grankull                    Kronan      08:08.8            
   2. Thea Wikblom                        Minken      10:22.6   +02:13.8 
   3. Ida Norrgård                        Femman      11:34.7   +03:25.9 
   4. Ida Sundqvist                       Falken      16:14.6   +08:05.8