FSOM medeldistans 09-02-2019, Lappfors, IK Falken

H21 H35 H45 H55 H65 H75 H17 H15 H13 D21 D35 D45 D55 H40 H50 H60 H70 H80 H90 H20 D40 D50 D60 D65 D70 D20 D17 D15 D13 H11 D11

H21 9,17 km

Startade : 13   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Fredric Portin                      PIF         47:53.9            
   2. Teemu Rantala                       Femman      49:37.4   +01:43.5 
   3. Staffan Tunis                       Femman      52:08.6   +04:14.7 
   4. Pasi Pesola                         KPV         56:00.8   +08:06.9 
   5. Tommy Åbacka                        Brahe       57:10.6   +09:16.7 
   6. Peter Sundelin                      Femman      57:46.6   +09:52.7 
   7. Kai Paavola                         KoS         58:27.3   +10:33.4 
   8. Jesper Lindahl                      Trian     1:00:37.3   +12:43.4 
   9. Hannes Stubb                        Falken    1:01:49.7   +13:55.8 
  10. Lasse Paavola                       KPV       1:02:12.5   +14:18.6 
  11. Kim Harlamow                        KoS       1:02:41.9   +14:48.0 
  12. Kari Nivala                         YlivKu    1:08:30.5   +20:36.6 
  13. Fredrik Hagström                    Brahe     1:09:54.3   +22:00.4 

H35 9,17 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Jonas Wahlberg                      Brahe     1:05:59.7            
   2. Tomas Knutar                        Terjärv   1:29:14.0   +23:14.3 
   3. Tommy Lahti                         Femman    1:36:24.0   +30:24.3 

H45 8,90 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Kai Kamila                          SuJu        58:39.3            
   2. Jan Torrkulla                       Femman    1:13:27.9   +14:48.6 
   3. Jani Leppäniemi                     VetU      1:22:49.9   +24:10.6 
   4. Jyri Myllymäki                      VetU      1:23:46.2   +25:06.9 
   5. Joakim Hansen                       Botnia    1:26:38.0   +27:58.7 
   6. Kim Biskop                          KoS       1:35:35.7   +36:56.4 
   7. Peter Wik                           Femman    1:35:55.0   +37:15.7 
      Jari Kalliokoski                    HalTo         Disk. 

H55 7,49 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Thomas Nyholm                       Trian       55:31.4            
   2. Reima Piispanen                     HaapavU   1:03:31.4   +08:00.0 
   3. Kai Harju                           KannUra   1:06:04.6   +10:33.2 
   4. Markku Virtala                      PIF       1:10:38.8   +15:07.4 
      Mikael Holm                         Minken        Disk. 

H65 6,97 km

Startade : 9   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Eero Viitasaari                     KoS         46:07.9            
   2. Markku Vesisenaho                   SievSi      53:26.0   +07:18.1 
   3. Hannu Karstunen                     HaapavU     54:43.5   +08:35.6 
   4. Seppo Keltamäki                     JoKu        56:35.6   +10:27.7 
   5. Raimo Haapalehto                    VetU      1:01:28.5   +15:20.6 
   6. Juhani Hakomäki                     LapVi     1:03:53.1   +17:45.2 
   7. Antti Pihlaja                       Kristina  1:06:10.9   +20:03.0 
   8. Gustav Grannabba                    Botnia    1:18:55.0   +32:47.1 
   9. Hannu Pöyhönen                      VetU      1:19:41.2   +33:33.3 

H75 6,25 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Jaakko Teppo                        GIF       1:00:50.1            
   2. Yngve Wikblom                       Minken    1:04:57.4   +04:07.3 
   3. Lars-Erik Östman                    Brahe     1:07:36.7   +06:46.6 
   4. Eero Fränti                         KoS       1:08:57.6   +08:07.5 
   5. Lars Sandgren                       NOK       1:24:01.0   +23:10.9 
      Esko Linna                          NivU          Disk. 

H17 7,49 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Alex Virtala                        PIF         49:47.4            
   2. Emil Jansson                        Falken      53:31.9   +03:44.5 
   3. Gustav Forsell                      Botnia    1:06:41.4   +16:54.0 
   4. Ville Pitkänen                      RaJu      1:08:06.3   +18:18.9 

H15 6,97 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Pietari Jussinmäki                  HalTo       48:11.5            
   2. Rasmus Huhtamäki                    PieHi       52:32.8   +04:21.3 
   3. Jesper Lindfors                     Falken    1:08:21.1   +20:09.6 

H13 2,44 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Lukas Jansson                       Falken      14:42.9            
   2. Rasmus Krook                        Falken      16:40.5   +01:57.6 
   3. Kevin Lindfors                      Falken      16:46.7   +02:03.8 
   4. Iisakki Jussinmäki                  HalTo       20:32.3   +05:49.4 
   5. Hugo Lindfors                       Falken      22:15.8   +07:32.9 
   6. Joona Jussinmäki                    HalTo       22:40.7   +07:57.8 
   7. Sisu Peltoniemi                     KPV         23:16.0   +08:33.1 
   8. Viktor West                         Minken      36:45.4   +22:02.5 

D21 8,90 km

Startade : 6   Avbrutit : 1   Diskvalificerad : 1

   1. Antonia Haga                        Botnia    1:04:15.5            
   2. Pernilla Tunis                      Femman    1:05:23.3   +01:07.8 
   3. Annelie Glasberg                    NOK       1:12:55.0   +08:39.5 
   4. Emilia Ek                           Minken    1:20:15.7   +16:00.2 
      Linnea Myrskog                      Kronan        Avbr. 
      Johanna Perkkalainen                EE            Disk. 

D35 7,49 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Marja Penttilä                      KoS         58:12.9            
   2. Marie Fred                          Femman    1:02:03.3   +03:50.4 
   3. Ann-Sofie Sundelin                  Botnia    1:27:14.6   +29:01.7 

D45 6,97 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Yvonne Gunell                       PIF         47:06.0            
   2. Åsa Svartsjö                        Botnia      58:03.9   +10:57.9 
   3. Anne Peltoniemi                     KPV         58:37.4   +11:31.4 
   4. Päivi Torrkulla                     Femman    1:00:35.4   +13:29.4 
   5. Ulla-Maria Åstrand                  Botnia    1:04:45.6   +17:39.6 

D55 6,97 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Päivi Lassila                       RasTiimi    48:55.0            
   2. Tuija Katajamäki                    KauWi       49:18.9      +23.9 
   3. Tarja Kankaanpää                    KauWi       51:26.2   +02:31.2 
   4. Pirkko Ekdahl                       NiS       1:05:24.2   +16:29.2 

H40 8,90 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Tuomas Hyyppä                       KoS       1:01:48.9            
   2. Johan Hertsbacka                    NOK       1:08:20.7   +06:31.8 
   3. Niclas Calden                       Minken    1:10:07.8   +08:18.9 

H50 7,49 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Vesa Peltoniemi                     KPV         51:28.0            
   2. Jarmo Nivala                        YlivKu      53:58.4   +02:30.4 
   3. Stefan Höstman                      Malax       59:59.3   +08:31.3 
   4. Jukka Kinnari                       SuJu      1:00:56.5   +09:28.5 
   5. Anders Lindahl                      Trian     1:16:52.1   +25:24.1 
   6. Leif Strandberg                     Malax     1:17:42.5   +26:14.5 

H60 6,97 km

Startade : 7   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Glenn Höstman                       Malax       42:59.9            
   2. Tauno Pajukangas                    KPV         43:50.5      +50.6 
   3. Kalevi Kivipelto                    AlajA       43:52.1      +52.2 
   4. Bengt Tunis                         Femman      44:49.0   +01:49.1 
   5. Timo Mattila                        KPV         50:29.5   +07:29.6 
   6. Keijo Talja                         OK77        59:45.9   +16:46.0 
   7. Eero Palomäki                       Femman    1:09:16.8   +26:16.9 

H70 6,25 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 3

   1. Eero Juola                          KoS         42:00.9            
   2. Leo Jokinen                         KoS         45:03.7   +03:02.8 
   3. Eero Kattilakoski                   KPV         49:35.8   +07:34.9 
   4. Roy Torrkulla                       Minken      54:30.4   +12:29.5 
   5. Karl-Gustav Hertsbacka              NOK         55:47.9   +13:47.0 
      Risto Haapala                       KoS           Disk. 
      Henning Nynäs                       Brahe         Disk. 
      Unto Virkkula                       NivU          Disk. 

H80 2,44 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Tapio Patana                        VetU        25:41.2            
   2. Lars-Gunnar Holm                    Botnia      29:09.5   +03:28.3 
   3. Pauli Räihä                         Femman      30:19.8   +04:38.6 

H90 2,04 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Thor Löfroth                        Kronan    1:15:35.4            

H20 8,90 km

Startade : 5   Avbrutit : 2   Diskvalificerad : 0

   1. Eljas Talja                         OK77      1:00:09.1            
   2. Hannes Kullman                      Falken    1:12:00.3   +11:51.2 
   3. Mickel Forsell                      Botnia    1:13:44.3   +13:35.2 
      Lukas Enlund                        Femman        Avbr. 
      Oscar Stenbacka                     OK77          Avbr. 

D40 7,49 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Mikaela Caldén                      Minken      57:23.8            
   2. Jaana Grankull                      Kronan    1:25:05.1   +27:41.3 

D50 6,97 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Marja Erkkilä                       KauWi     1:00:23.5            
   2. Minna Iso-Koivisto                  KauWi     1:16:16.3   +15:52.8 
   3. Eva-Lotte Myrskog                   Kronan    2:28:41.1 +1:28:17.6 

D60 6,25 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Airi Mattila                        KPV         55:55.8            
   2. Lea Pöyhönen                        VetU      1:06:21.1   +10:25.3 
   3. Katri Talja                         OK77      1:32:15.5   +36:19.7 

D65 6,25 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Bodil Fred                          Femman      48:04.4            
   2. Rauni Karstunen                     HaapavU   1:01:47.3   +13:42.9 
   3. Kirsti Kattilakoski                 KoS       1:31:02.8   +42:58.4 

D70 3,33 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Ann-Mari Sandgren                   NOK         32:13.8            
   2. Anne Stoor                          KoS         46:02.5   +13:48.7 
   3. Marianne Wikblom                    Minken      46:35.4   +14:21.6 

D20 7,49 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Jenny Virtala                       PIF       1:06:04.7            

D17 6,25 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Amanda Hansén                       Botnia      39:57.5            
   2. Rosa Myrskog                        Kronan      43:56.5   +03:59.0 
   3. Venla Rannila                       VetU        43:58.3   +04:00.8 
   4. Henna Torrkulla                     Femman      46:02.2   +06:04.7 
   5. Olivia Hahn                         Solf        59:29.9   +19:32.4 

D15 3,71 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Ines Tuohimaa                       Solf        23:37.9            
   2. Mia Jansson                         Falken      25:45.7   +02:07.8 
   3. Julia Enlund                        Femman      27:24.4   +03:46.5 
   4. Thea Kullman                        Falken      28:57.4   +05:19.5 
   5. Karolina Lindfors                   Falken      32:48.8   +09:10.9 
   6. Emmi Virtala                        PIF         46:57.8   +23:19.9 

D13 2,44 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Emilia Liljeqvist                   Minken      18:53.0            
   2. Elsie Björkfors                     Botnia      22:28.0   +03:35.0 
   3. Ellinor Skog                        Falken      22:38.2   +03:45.2 
   4. Linnea Calden                       Minken      23:09.5   +04:16.5 
   5. Isabella Enlund                     Femman      23:56.5   +05:03.5 
   6. Kira Lammi                          KauWi       24:12.0   +05:19.0 
   7. Maja Henriksson                     Falken      28:31.1   +09:38.1 
   8. Venla Torrkulla                     Femman      30:33.5   +11:40.5 

H11 1,69 km

Startade : 8   Avbrutit : 1   Diskvalificerad : 0

   1. Björn Forsell                       Botnia      13:32.5            
   2. Sebastian Grankull                  Kronan      14:14.7      +42.2 
   3. Ivar Sundqvist                      Falken      15:25.2   +01:52.7 
   4. Rasmus Lindfors                     Falken      20:38.7   +07:06.2 
   5. Aatu Rannila                        VetU        23:44.0   +10:11.5 
   6. Isak Norrgård                       Femman      26:44.2   +13:11.7 
   7. Isak Hertsbacka                     NOK         28:14.4   +14:41.9 
      Sulo Peltoniemi                     KPV           Avbr. 

D11 1,69 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Daniela Grankull                    Kronan      17:27.3            
   2. Ida Norrgård                        Femman      18:33.3   +01:06.0 
   3. Thea Wikblom                        Minken      19:09.7   +01:42.4 
   4. Ida Sundqvist                       Falken      42:18.5   +24:51.2 
   5. Mira Lindfors                       Falken      47:43.0   +30:15.7