FSOM medeldistans 09-02-2019, Lappfors, IK Falken

H21 H35 H45 H55 H65 H75 H17 H15 H13 D21 D35 D45 D55 H40 H50 H60 H70 H80 H90 H20 D40 D50 D60 D65 D70 D20 D17 D15 D13 H11 D11

H21 9,17 km

Startade : 13   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Fredric Portin                      PIF         47:53.9            
   2. Teemu Rantala                       Femman      49:37.4   +01:43.5 
   3. Staffan Tunis                       Femman      52:08.6   +04:14.7 
   4. Tommy Åbacka                        Brahe       57:10.6   +09:16.7 
   5. Peter Sundelin                      Femman      57:46.6   +09:52.7 
   6. Jesper Lindahl                      Trian     1:00:37.3   +12:43.4 
   7. Hannes Stubb                        Falken    1:01:49.7   +13:55.8 
   8. Fredrik Hagström                    Brahe     1:09:54.3   +22:00.4 

Keski-Pohjanmaa
   1. Pasi Pesola                         KPV         56:00.8            
   2. Kai Paavola                         KoS         58:27.3   +02:26.5 
   3. Lasse Paavola                       KPV       1:02:12.5   +06:11.7 
   4. Kim Harlamow                        KoS       1:02:41.9   +06:41.1 
   5. Kari Nivala                         YlivKu    1:08:30.5   +12:29.7 


H35 9,17 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Jonas Wahlberg                      Brahe     1:05:59.7            
   2. Tomas Knutar                        Terjärv   1:29:14.0   +23:14.3 
   3. Tommy Lahti                         Femman    1:36:24.0   +30:24.3 


H45 8,90 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

Etelä-Pohjanmaa
   1. Kai Kamila                          SuJu        58:39.3            

FSO
   1. Jan Torrkulla                       Femman    1:13:27.9            
   2. Joakim Hansen                       Botnia    1:26:38.0   +13:10.1 
   3. Peter Wik                           Femman    1:35:55.0   +22:27.1 

Keski-Pohjanmaa
   1. Jani Leppäniemi                     VetU      1:22:49.9            
   2. Jyri Myllymäki                      VetU      1:23:46.2      +56.3 
   3. Kim Biskop                          KoS       1:35:35.7   +12:45.8 


H55 7,49 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

FSO
   1. Thomas Nyholm                       Trian       55:31.4            
   2. Markku Virtala                      PIF       1:10:38.8   +15:07.4 

Pohjois-Pohjanmaa
   1. Reima Piispanen                     HaapavU   1:03:31.4            

Keski-Pohjanmaa
   1. Kai Harju                           KannUra   1:06:04.6            


H65 6,97 km

Startade : 9   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Juhani Hakomäki                     LapVi     1:03:53.1            

Kaakko
   1. Seppo Keltamäki                     JoKu        56:35.6            

FSO
   1. Antti Pihlaja                       Kristina  1:06:10.9            
   2. Gustav Grannabba                    Botnia    1:18:55.0   +12:44.1 

Pohjois-Pohjanmaa
   1. Hannu Karstunen                     HaapavU     54:43.5            

Keski-Pohjanmaa
   1. Eero Viitasaari                     KoS         46:07.9            
   2. Markku Vesisenaho                   SievSi      53:26.0   +07:18.1 
   3. Raimo Haapalehto                    VetU      1:01:28.5   +15:20.6 
   4. Hannu Pöyhönen                      VetU      1:19:41.2   +33:33.3 


H75 6,25 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

FSO
   1. Jaakko Teppo                        GIF       1:00:50.1            
   2. Yngve Wikblom                       Minken    1:04:57.4   +04:07.3 
   3. Lars-Erik Östman                    Brahe     1:07:36.7   +06:46.6 
   4. Lars Sandgren                       NOK       1:24:01.0   +23:10.9 

Keski-Pohjanmaa
   1. Eero Fränti                         KoS       1:08:57.6            


H17 7,49 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Ville Pitkänen                      RaJu      1:08:06.3            

FSO
   1. Alex Virtala                        PIF         49:47.4            
   2. Emil Jansson                        Falken      53:31.9   +03:44.5 
   3. Gustav Forsell                      Botnia    1:06:41.4   +16:54.0 


H15 6,97 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Jesper Lindfors                     Falken    1:08:21.1            

Keski-Pohjanmaa
   1. Pietari Jussinmäki                  HalTo       48:11.5            
   2. Rasmus Huhtamäki                    PieHi       52:32.8   +04:21.3 


H13 2,44 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Lukas Jansson                       Falken      14:42.9            
   2. Rasmus Krook                        Falken      16:40.5   +01:57.6 
   3. Kevin Lindfors                      Falken      16:46.7   +02:03.8 
   4. Hugo Lindfors                       Falken      22:15.8   +07:32.9 
   5. Viktor West                         Minken      36:45.4   +22:02.5 

Keski-Pohjanmaa
   1. Iisakki Jussinmäki                  HalTo       20:32.3            
   2. Joona Jussinmäki                    HalTo       22:40.7   +02:08.4 
   3. Sisu Peltoniemi                     KPV         23:16.0   +02:43.7 


D21 8,90 km

Startade : 6   Avbrutit : 1   Diskvalificerad : 1

FSO
   1. Antonia Haga                        Botnia    1:04:15.5            
   2. Pernilla Tunis                      Femman    1:05:23.3   +01:07.8 
   3. Annelie Glasberg                    NOK       1:12:55.0   +08:39.5 
   4. Emilia Ek                           Minken    1:20:15.7   +16:00.2 


D35 7,49 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Marie Fred                          Femman    1:02:03.3            
   2. Ann-Sofie Sundelin                  Botnia    1:27:14.6   +25:11.3 

Keski-Pohjanmaa
   1. Marja Penttilä                      KoS         58:12.9            


D45 6,97 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Yvonne Gunell                       PIF         47:06.0            
   2. Åsa Svartsjö                        Botnia      58:03.9   +10:57.9 
   3. Päivi Torrkulla                     Femman    1:00:35.4   +13:29.4 
   4. Ulla-Maria Åstrand                  Botnia    1:04:45.6   +17:39.6 

Keski-Pohjanmaa
   1. Anne Peltoniemi                     KPV         58:37.4            


D55 6,97 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Tuija Katajamäki                    KauWi       49:18.9            
   2. Tarja Kankaanpää                    KauWi       51:26.2   +02:07.3 

Keski-Pohjanmaa
   1. Päivi Lassila                       RasTiimi    48:55.0            
   2. Pirkko Ekdahl                       NiS       1:05:24.2   +16:29.2 


H40 8,90 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Johan Hertsbacka                    NOK       1:08:20.7            
   2. Niclas Calden                       Minken    1:10:07.8   +01:47.1 

Keski-Pohjanmaa
   1. Tuomas Hyyppä                       KoS       1:01:48.9            


H50 7,49 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Jukka Kinnari                       SuJu      1:00:56.5            

FSO
   1. Stefan Höstman                      Malax       59:59.3            
   2. Anders Lindahl                      Trian     1:16:52.1   +16:52.8 
   3. Leif Strandberg                     Malax     1:17:42.5   +17:43.2 

Keski-Pohjanmaa
   1. Vesa Peltoniemi                     KPV         51:28.0            
   2. Jarmo Nivala                        YlivKu      53:58.4   +02:30.4 


H60 6,97 km

Startade : 7   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Kalevi Kivipelto                    AlajA       43:52.1            

FSO
   1. Glenn Höstman                       Malax       42:59.9            
   2. Bengt Tunis                         Femman      44:49.0   +01:49.1 
   3. Keijo Talja                         OK77        59:45.9   +16:46.0 
   4. Eero Palomäki                       Femman    1:09:16.8   +26:16.9 

Keski-Pohjanmaa
   1. Tauno Pajukangas                    KPV         43:50.5            
   2. Timo Mattila                        KPV         50:29.5   +06:39.0 


H70 6,25 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 3

FSO
   1. Roy Torrkulla                       Minken      54:30.4            
   2. Karl-Gustav Hertsbacka              NOK         55:47.9   +01:17.5 

Keski-Pohjanmaa
   1. Eero Juola                          KoS         42:00.9            
   2. Leo Jokinen                         KoS         45:03.7   +03:02.8 
   3. Eero Kattilakoski                   KPV         49:35.8   +07:34.9 


H80 2,44 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Lars-Gunnar Holm                    Botnia      29:09.5            
   2. Pauli Räihä                         Femman      30:19.8   +01:10.3 

Keski-Pohjanmaa
   1. Tapio Patana                        VetU        25:41.2            


H90 2,04 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Thor Löfroth                        Kronan    1:15:35.4            


H20 8,90 km

Startade : 5   Avbrutit : 2   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Eljas Talja                         OK77      1:00:09.1            
   2. Hannes Kullman                      Falken    1:12:00.3   +11:51.2 
   3. Mickel Forsell                      Botnia    1:13:44.3   +13:35.2 


D40 7,49 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Mikaela Caldén                      Minken      57:23.8            
   2. Jaana Grankull                      Kronan    1:25:05.1   +27:41.3 


D50 6,97 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Marja Erkkilä                       KauWi     1:00:23.5            
   2. Minna Iso-Koivisto                  KauWi     1:16:16.3   +15:52.8 

FSO
   1. Eva-Lotte Myrskog                   Kronan    2:28:41.1            


D60 6,25 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Katri Talja                         OK77      1:32:15.5            

Keski-Pohjanmaa
   1. Airi Mattila                        KPV         55:55.8            
   2. Lea Pöyhönen                        VetU      1:06:21.1   +10:25.3 


D65 6,25 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Bodil Fred                          Femman      48:04.4            

Pohjois-Pohjanmaa
   1. Rauni Karstunen                     HaapavU   1:01:47.3            

Keski-Pohjanmaa
   1. Kirsti Kattilakoski                 KoS       1:31:02.8            


D70 3,33 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Ann-Mari Sandgren                   NOK         32:13.8            
   2. Marianne Wikblom                    Minken      46:35.4   +14:21.6 

Keski-Pohjanmaa
   1. Anne Stoor                          KoS         46:02.5            


D20 7,49 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Jenny Virtala                       PIF       1:06:04.7            


D17 6,25 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Amanda Hansén                       Botnia      39:57.5            
   2. Rosa Myrskog                        Kronan      43:56.5   +03:59.0 
   3. Henna Torrkulla                     Femman      46:02.2   +06:04.7 
   4. Olivia Hahn                         Solf        59:29.9   +19:32.4 

Keski-Pohjanmaa
   1. Venla Rannila                       VetU        43:58.3            


D15 3,71 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Ines Tuohimaa                       Solf        23:37.9            
   2. Mia Jansson                         Falken      25:45.7   +02:07.8 
   3. Julia Enlund                        Femman      27:24.4   +03:46.5 
   4. Thea Kullman                        Falken      28:57.4   +05:19.5 
   5. Karolina Lindfors                   Falken      32:48.8   +09:10.9 
   6. Emmi Virtala                        PIF         46:57.8   +23:19.9 


D13 2,44 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Kira Lammi                          KauWi       24:12.0            

FSO
   1. Emilia Liljeqvist                   Minken      18:53.0            
   2. Elsie Björkfors                     Botnia      22:28.0   +03:35.0 
   3. Ellinor Skog                        Falken      22:38.2   +03:45.2 
   4. Linnea Calden                       Minken      23:09.5   +04:16.5 
   5. Isabella Enlund                     Femman      23:56.5   +05:03.5 
   6. Maja Henriksson                     Falken      28:31.1   +09:38.1 
   7. Venla Torrkulla                     Femman      30:33.5   +11:40.5 


H11 1,69 km

Startade : 8   Avbrutit : 1   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Björn Forsell                       Botnia      13:32.5            
   2. Sebastian Grankull                  Kronan      14:14.7      +42.2 
   3. Ivar Sundqvist                      Falken      15:25.2   +01:52.7 
   4. Rasmus Lindfors                     Falken      20:38.7   +07:06.2 
   5. Isak Norrgård                       Femman      26:44.2   +13:11.7 
   6. Isak Hertsbacka                     NOK         28:14.4   +14:41.9 

Keski-Pohjanmaa
   1. Aatu Rannila                        VetU        23:44.0            


D11 1,69 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Daniela Grankull                    Kronan      17:27.3            
   2. Ida Norrgård                        Femman      18:33.3   +01:06.0 
   3. Thea Wikblom                        Minken      19:09.7   +01:42.4 
   4. Ida Sundqvist                       Falken      42:18.5   +24:51.2 
   5. Mira Lindfors                       Falken      47:43.0   +30:15.7