Falken Sprint 07-04-2019, Bennäs, IK Falken

H21 H35 H40 H45 D21 H50 H55 H18 H60 H65 D35 D40 D45 D50 D55 H70 H75 H90 D65 D70 D16 H16 D18 H14 D14 H10-12 D10-12

H21

Startade : 12   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

   1. Mikko Patana                        HiKi        28:00.9            
   2. Tuomo Istolahti                     KangSK      29:13.0   +01:12.1 
   3. Väinö Venetjoki                     KoS         30:20.5   +02:19.6 
   4. Olli Koivumäki                      KoS         30:32.4   +02:31.5 
   5. Antti Hakala                        KortJV      31:18.7   +03:17.8 
   6. Lauri Laasanen                      LaihLu      32:55.3   +04:54.4 
   7. Johan Lövsund                       Botnia      33:09.8   +05:08.9 
   8. Michael Torrkulla                   Femman      33:27.8   +05:26.9 
   9. Markus Keski-Ojala                  KannUra     38:26.4   +10:25.5 
  10. Emil Kronqvist                      KoS         39:16.1   +11:15.2 
      Miska Kuusikko                      SalRe         Disk. 
      Timi Niemensivu                     RaLu          Disk. 

H35

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Pasi Pesola                         KPV         30:19.9            
   2. Joni Alasuvanto                     KaJu        31:37.3   +01:17.4 
   3. Jussi Koski                         YKV         33:17.4   +02:57.5 
   4. Tomas Knutar                        Terjärv     34:21.6   +04:01.7 
   5. Kim Berg                            Botnia      34:33.9   +04:14.0 
   6. Tommy Lahti                         Femman      39:11.2   +08:51.3 

H40

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Juha-Matti Laakso                   RasKu       29:55.5            
   2. Jan-Anders Backlund                 Femman      31:47.5   +01:52.0 
   3. Hannu Nikkola                       RaJu        32:26.1   +02:30.6 
   4. Tero Rannila                        VetU        36:10.7   +06:15.2 
      Tuomas Hyyppä                       KoS           Disk. 

H45

Startade : 10   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Sören Svenlin                       Kronan      28:41.8            
   2. Kai Kamila                          SuJu        29:41.4      +59.6 
   3. Jan Torrkulla                       Femman      29:45.8   +01:04.0 
   4. Dan Snåre                           Botnia      31:15.4   +02:33.6 
   5. Peter Wik                           Femman      31:53.7   +03:11.9 
   6. Patrik Nyman                        Brahe       32:08.2   +03:26.4 
   7. Heikki Niininen                     VetU        33:26.0   +04:44.2 
   8. Marko Kuusikko                      SalRe       34:00.0   +05:18.2 
   9. Heikki Hakala                       KortJV      34:00.7   +05:18.9 
  10. Jyri Myllymäki                      VetU        37:24.7   +08:42.9 

D21

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Jenny Patana                        HiKi        26:48.8            
   2. Elina Rinkineva                     RaJu        31:24.8   +04:36.0 
   3. Essi Hakala                         MSParma     32:36.4   +05:47.6 
   4. Pinja Ylikangas                     KoS         32:58.6   +06:09.8 
   5. Hanna Lindgren                      Femman      34:48.5   +07:59.7 
   6. Greta Biskop                        KoS         36:29.8   +09:41.0 
   7. Piia Laitala                        KaJu        36:45.9   +09:57.1 
   8. Ida Joensuu                         Brahe       41:06.4   +14:17.6 

H50

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Tommi Viitasaari                    KoS         29:43.7            
   2. Sören Strandvall                    Minken      32:30.0   +02:46.3 
   3. Stefan Höstman                      Malax       32:38.3   +02:54.6 
   4. Jukka Kinnari                       SuJu        34:35.1   +04:51.4 
      Juha Laasanen                       LaihLu        Disk. 

H55

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Kenneth Högholm                     Femman      32:02.0            
   2. Mikael Holm                         Minken      36:43.0   +04:41.0 

H18

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Miro Jylkkä                         YlivKu      29:12.2            
   2. Paavo Tilvis                        KaJu        34:41.1   +05:28.9 

H60

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Eero Junkala                        KannUra     26:30.7            
   2. Reijo Toppari                       KauWi       29:52.0   +03:21.3 
   3. Sven-Olof Nylund                    Botnia      30:38.3   +04:07.6 
   4. Pauli Vilminko                      SiSe        31:27.6   +04:56.9 
   5. Hemmo Ahokoivu                      Pohjant     33:39.2   +07:08.5 
   6. Reino Kurkela                       OH          34:23.7   +07:53.0 

H65

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 4

   1. Jukka Nyystilä                      LaihLu      30:20.3            
   2. Pekka Toppari                       PuolRy      30:49.1      +28.8 
   3. Bengt Lövsund                       Botnia      33:23.3   +03:03.0 
   4. Bo-Göran Williamsson                VaaSu       35:22.3   +05:02.0 
      Frey Dahlvik                        Terjärv       Disk. 
      Juhani Hakomäki                     LapVi         Disk. 
      Markku Jylkkä                       YlivKu        Disk. 
      Heikki Kujanpää                     AlajA         Disk. 

D35

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Päivi Koski                         YKV         31:00.8            
   2. Maija Asmundela                     KannUra     38:10.6   +07:09.8 
   3. Lina Siekkinen                      Botnia      40:55.8   +09:55.0 
   4. Carina Rönnvall-Berg                Botnia      45:43.4   +14:42.6 

D40

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Eija Keski-Säntti                   YKV         25:18.8            
   2. Riikka Lautamo                      VaaSu       32:23.5   +07:04.7 

D45

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Ulrika Myrevik-Svenlin              Kronan      30:40.4            
   2. Tina Udell                          Solf        45:19.5   +14:39.1 

D50

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Aija Tilvis                         SalRe       26:34.1            
   2. Kirsi Viitanen                      OH          29:05.3   +02:31.2 
   3. Annika Lindgren                     Femman      30:09.1   +03:35.0 
   4. Elisabeth Granlund                  Minken      38:34.8   +12:00.7 

D55

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Tarja Kankaanpää                    KauWi       31:05.7            
   2. Rose-Maj Friman                     Solf        36:11.7   +05:06.0 

H70

Startade : 7   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

   1. Henning Nynäs                       Brahe       27:12.8            
   2. Aulis Hahtola                       RasKu       27:53.5      +40.7 
   3. Eero Kattilakoski                   KPV         29:20.5   +02:07.7 
   4. Henry Lågland                       VaaSu       29:32.2   +02:19.4 
   5. Olavi Lukkarinen                    Pohjant     29:38.7   +02:25.9 
      Heimo Joensuu                       AlajA         Disk. 
      Hannu Juutinen                      Pohjant       Disk. 

H75

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Jaakko Teppo                        GIF         45:52.3            
      Klas Sandvik                        Terjärv       Disk. 

H90

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Thor Löfroth                        Kronan    1:34:02.1            

D65

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Kirsti Kattilakoski                 KoS         27:12.6            
   2. Gun Finnäs                          Brahe       27:58.9      +46.3 
   3. Bodil Fred                          Femman      30:29.7   +03:17.1 

D70

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Anne Stoor                          KoS         28:34.3            

D16

Startade : 7   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Frida Häggkvist                     NOK         26:54.3            
   2. Henna Torrkulla                     Femman      27:04.6      +10.3 
   3. Erika Niininen                      VetU        27:19.1      +24.8 
   4. Venla Rannila                       VetU        29:22.5   +02:28.2 
   5. Mia Jansson                         Falken      31:12.3   +04:18.0 
   6. Julia Enlund                        Femman      33:03.4   +06:09.1 
   7. Netta Peltoniemi                    Brahe       39:08.0   +12:13.7 

H16

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

   1. Lucas Hansén                        Botnia      27:45.9            
   2. Saku Helin                          RaJu        29:27.7   +01:41.8 
   3. Oskari Rannila                      VetU        29:58.0   +02:12.1 
      Jesper Bergström                    Femman        Disk. 
      Gustav Forsell                      Botnia        Disk. 

D18

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Milja Hyyppä                        KoS         34:16.0            

H14

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Joona Hirvinen                      KoS         21:47.4            
   2. Rasmus Huhtamäki                    PieHi       23:30.1   +01:42.7 
   3. Jesper Lindfors                     Falken      23:55.9   +02:08.5 
   4. Anton Forsström                     Botnia      25:00.2   +03:12.8 
   5. Rasmus Krook                        Falken      28:43.5   +06:56.1 
   6. William Dahlgren                    Kristina    30:03.9   +08:16.5 
   7. Viktor West                         Minken      30:19.5   +08:32.1 
   8. Ben Friman                          Solf        35:39.5   +13:52.1 

D14

Startade : 15   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Aino Kankaanpää                     LapVi       24:04.4            
   2. Ellinor Halonen                     NOK         26:47.4   +02:43.0 
   3. Lina Dahllund                       Falken      26:59.8   +02:55.4 
   4. Ester Gripenberg                    Brahe       27:28.9   +03:24.5 
   5. Johanna Häggkvist                   NOK         28:03.2   +03:58.8 
   6. Emilia Liljeqvist                   Minken      28:23.4   +04:19.0 
   7. Ella Tuomaala                       VaaSu       28:25.8   +04:21.4 
   8. Venla Torrkulla                     Femman      28:31.6   +04:27.2 
   9. Penne Lautamo                       VaaSu       29:03.8   +04:59.4 
  10. Karolina Lindfors                   Falken      29:08.4   +05:04.0 
  11. Emma Brock                          KoS         31:25.8   +07:21.4 
  12. Thea Kullman                        Falken      31:54.7   +07:50.3 
  13. Veera Peltoniemi                    Brahe       39:08.7   +15:04.3 
  14. Evena Laakso                        RasKu       40:10.4   +16:06.0 
      Laura Nyman                         Brahe         Disk. 

H10-12

Startade : 12   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Santeri Kallio                      KoS         18:40.0            
   2. Emil Forsström                      Botnia      21:32.6   +02:52.6 
   3. Lukas Jansson                       Falken      21:38.5   +02:58.5 
   4. Eelian Berg                         Botnia      21:56.8   +03:16.8 
   5. Vilhelm Nyman                       Brahe       22:22.6   +03:42.6 
   6. Kevin Lindfors                      Falken      23:20.2   +04:40.2 
   7. Juuso Koski                         YKV         23:33.8   +04:53.8 
   8. Sebastian Grankull                  Kronan      24:43.8   +06:03.8 
   9. Paavo Seppälä                       Femman      26:07.8   +07:27.8 
  10. Ivar Sundqvist                      Falken      27:24.8   +08:44.8 
  11. Aatu Rannila                        VetU        32:34.7   +13:54.7 
  12. Hugo Lindfors                       Falken      33:51.0   +15:11.0 

D10-12

Startade : 20   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 4

   1. Kiia Kuusikko                       SalRe       22:32.8            
   2. Alva Svenlin                        Kronan      24:36.9   +02:04.1 
   3. Elsie Björkfors                     Botnia      25:34.0   +03:01.2 
   4. Reetta Peltoniemi                   Brahe       26:49.7   +04:16.9 
   5. Ida Norrgård                        Femman      27:10.3   +04:37.5 
   6. Thelma Backlund                     Femman      27:34.6   +05:01.8 
   7. Sanni Kankaanpää                    LapVi       28:04.3   +05:31.5 
   8. Eeva Tukala                         KoS         28:04.6   +05:31.8 
   9. Matleena Ketola                     KoS         28:13.4   +05:40.6 
  10. Isabella Enlund                     Femman      28:32.8   +06:00.0 
  11. Isa Dahllund                        Falken      29:35.1   +07:02.3 
  12. Hilla Lautamo                       VaaSu       29:43.1   +07:10.3 
  13. Maja Henriksson                     Falken      30:49.8   +08:17.0 
  14. Oona Tukala                         KoS         30:56.2   +08:23.4 
  15. Moa Torrkulla                       Femman      31:27.0   +08:54.2 
  16. Ellinor Skog                        Falken      35:19.1   +12:46.3 
      Mira Ena                            Falken        Disk. 
      Alisa Hyyppä                        KoS           Disk. 
      Helka Keski-Säntti                  YKV           Disk. 
      Thea Wikblom                        Minken        Disk.