Falken Sprint 07-04-2019, Bennäs, IK Falken

H21 H35 H40 D21 H45 H50 H55 H18 D35 H60 H16 D18 D16 H65 D40 D45 H70 H75 D50 D55 H90 D65 D70 H14 D14 H10-12 D10-12

H21 3,74 km

Startade : 12   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Mikko Patana                        HiKi        13:34.0            
   2. Tuomo Istolahti                     KangSK      14:16.0      +42.0 
   3. Väinö Venetjoki                     KoS         14:23.0      +49.0 
   4. Antti Hakala                        KortJV      14:47.0   +01:13.0 
   5. Olli Koivumäki                      KoS         14:56.0   +01:22.0 
   6. Michael Torrkulla                   Femman      15:55.0   +02:21.0 
   7. Timi Niemensivu                     RaLu        16:00.0   +02:26.0 
      Lauri Laasanen                      LaihLu      16:00.0   +02:26.0 
   9. Johan Lövsund                       Botnia      16:03.0   +02:29.0 
  10. Miska Kuusikko                      SalRe       17:59.0   +04:25.0 
  11. Markus Keski-Ojala                  KannUra     18:05.0   +04:31.0 
  12. Emil Kronqvist                      KoS         18:33.0   +04:59.0 

H35 3,15 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Pasi Pesola                         KPV         13:59.0            
   2. Joni Alasuvanto                     KaJu        15:01.0   +01:02.0 
   3. Kim Berg                            Botnia      15:15.0   +01:16.0 
   4. Jussi Koski                         YKV         15:23.0   +01:24.0 
   5. Tomas Knutar                        Terjärv     15:38.0   +01:39.0 
   6. Tommy Lahti                         Femman      18:15.0   +04:16.0 

H40 3,15 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Juha-Matti Laakso                   RasKu       14:07.0            
   2. Tuomas Hyyppä                       KoS         14:56.0      +49.0 
   3. Hannu Nikkola                       RaJu        15:11.0   +01:04.0 
   4. Jan-Anders Backlund                 Femman      15:18.0   +01:11.0 
   5. Tero Rannila                        VetU        17:02.0   +02:55.0 

D21 3,15 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Jenny Patana                        HiKi        13:31.0            
   2. Elina Rinkineva                     RaJu        15:58.0   +02:27.0 
   3. Essi Hakala                         MSParma     16:13.0   +02:42.0 
   4. Pinja Ylikangas                     KoS         16:39.0   +03:08.0 
   5. Hanna Lindgren                      Femman      17:34.0   +04:03.0 
   6. Greta Biskop                        KoS         18:20.0   +04:49.0 
   7. Piia Laitala                        KaJu        18:53.0   +05:22.0 
   8. Ida Joensuu                         Brahe       19:53.0   +06:22.0 

H45 3,00 km

Startade : 10   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Sören Svenlin                       Kronan      14:16.0            
   2. Kai Kamila                          SuJu        15:28.0   +01:12.0 
   3. Jan Torrkulla                       Femman      15:44.0   +01:28.0 
   4. Dan Snåre                           Botnia      16:00.0   +01:44.0 
      Peter Wik                           Femman      16:00.0   +01:44.0 
   6. Patrik Nyman                        Brahe       16:08.0   +01:52.0 
   7. Heikki Niininen                     VetU        16:14.0   +01:58.0 
   8. Marko Kuusikko                      SalRe       17:32.0   +03:16.0 
   9. Heikki Hakala                       KortJV      17:46.0   +03:30.0 
  10. Jyri Myllymäki                      VetU        18:48.0   +04:32.0 

H50 3,00 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Tommi Viitasaari                    KoS         14:45.0            
   2. Sören Strandvall                    Minken      16:26.0   +01:41.0 
   3. Stefan Höstman                      Malax       16:36.0   +01:51.0 
   4. Juha Laasanen                       LaihLu      16:57.0   +02:12.0 
   5. Jukka Kinnari                       SuJu        17:21.0   +02:36.0 

H55 3,00 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Kenneth Högholm                     Femman      15:50.0            
   2. Mikael Holm                         Minken      18:50.0   +03:00.0 
      Per-Åke Furubacka                   Botnia        Disk. 

H18 3,00 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Miro Jylkkä                         YlivKu      14:39.0            
   2. Paavo Tilvis                        KaJu        17:40.0   +03:01.0 

D35 3,00 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Päivi Koski                         YKV         16:30.0            
   2. Maija Asmundela                     KannUra     21:08.0   +04:38.0 
   3. Lina Siekkinen                      Botnia      22:03.0   +05:33.0 
   4. Carina Rönnvall-Berg                Botnia      24:29.0   +07:59.0 

H60 2,60 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Eero Junkala                        KannUra     13:36.0            
   2. Reijo Toppari                       KauWi       15:44.0   +02:08.0 
   3. Sven-Olof Nylund                    Botnia      15:50.0   +02:14.0 
   4. Pauli Vilminko                      SiSe        15:55.0   +02:19.0 
   5. Hemmo Ahokoivu                      Pohjant     17:01.0   +03:25.0 
   6. Reino Kurkela                       OH          17:28.0   +03:52.0 

H16 2,60 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Lucas Hansén                        Botnia      12:41.0            
   2. Gustav Forsell                      Botnia      13:39.0      +58.0 
   3. Oskari Rannila                      VetU        14:14.0   +01:33.0 
   4. Saku Helin                          RaJu        14:16.0   +01:35.0 
   5. Jesper Bergström                    Femman      19:43.0   +07:02.0 

D18 2,60 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Milja Hyyppä                        KoS         16:19.0            

D16 2,25 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Frida Häggkvist                     NOK         11:58.0            
   2. Henna Torrkulla                     Femman      12:13.0      +15.0 
   3. Erika Niininen                      VetU        12:19.0      +21.0 
   4. Venla Rannila                       VetU        13:01.0   +01:03.0 
   5. Mia Jansson                         Falken      13:51.0   +01:53.0 
   6. Julia Enlund                        Femman      15:24.0   +03:26.0 
   7. Netta Peltoniemi                    Brahe       17:23.0   +05:25.0 
      Liina Viitasaari                    KoS           Disk. 

H65 2,20 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Markku Jylkkä                       YlivKu      13:34.0            
   2. Pekka Toppari                       PuolRy      14:39.0   +01:05.0 
   3. Juhani Hakomäki                     LapVi       15:06.0   +01:32.0 
   4. Frey Dahlvik                        Terjärv     15:11.0   +01:37.0 
      Jukka Nyystilä                      LaihLu      15:11.0   +01:37.0 
   6. Bengt Lövsund                       Botnia      16:17.0   +02:43.0 
   7. Bo-Göran Williamsson                VaaSu       16:34.0   +03:00.0 
      Heikki Kujanpää                     AlajA         Disk. 

D40 2,20 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Eija Keski-Säntti                   YKV         12:25.0            
   2. Riikka Lautamo                      VaaSu       15:27.0   +03:02.0 

D45 2,20 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Ulrika Myrevik-Svenlin              Kronan      14:35.0            
   2. Tina Udell                          Solf        21:45.0   +07:10.0 

H70 1,70 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

   1. Henning Nynäs                       Brahe       10:47.0            
   2. Aulis Hahtola                       RasKu       11:18.0      +31.0 
   3. Olavi Lukkarinen                    Pohjant     11:40.0      +53.0 
   4. Eero Kattilakoski                   KPV         11:46.0      +59.0 
   5. Henry Lågland                       VaaSu       11:49.0   +01:02.0 
   6. Heimo Joensuu                       AlajA       13:57.0   +03:10.0 
      Hannu Juutinen                      Pohjant       Disk. 
      Markku Törmä                        KannUra       Disk. 

H75 1,70 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Jaakko Teppo                        GIF         17:37.0            

D50 1,70 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Aija Tilvis                         SalRe       10:31.0            
   2. Kirsi Viitanen                      OH          11:26.0      +55.0 
   3. Annika Lindgren                     Femman      12:07.0   +01:36.0 
   4. Elisabeth Granlund                  Minken      15:09.0   +04:38.0 
      Johanna Perkkalainen                EE            Disk. 

D55 1,70 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Tarja Kankaanpää                    KauWi       11:18.0            
   2. Rose-Maj Friman                     Solf        13:40.0   +02:22.0 

H90 1,55 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Thor Löfroth                        Kronan      42:34.0            

D65 1,55 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Gun Finnäs                          Brahe       12:23.0            
   2. Kirsti Kattilakoski                 KoS         12:54.0      +31.0 
   3. Bodil Fred                          Femman      14:58.0   +02:35.0 

D70 1,55 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Anne Stoor                          KoS         12:21.0            

H14 2,15 km

Startade : 10   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

   1. Joona Hirvinen                      KoS         09:37.0            
   2. Rasmus Huhtamäki                    PieHi       10:18.0      +41.0 
   3. Jesper Lindfors                     Falken      10:42.0   +01:05.0 
   4. Anton Forsström                     Botnia      11:40.0   +02:03.0 
   5. Rasmus Krook                        Falken      12:56.0   +03:19.0 
   6. William Dahlgren                    Kristina    13:44.0   +04:07.0 
   7. Viktor West                         Minken      13:46.0   +04:09.0 
   8. Ben Friman                          Solf        14:58.0   +05:21.0 
      Rasmus Hautala                      Femman        Disk. 
      Oliver Udell                        Solf          Disk. 

D14 2,15 km

Startade : 15   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Aino Kankaanpää                     LapVi       10:25.0            
   2. Ester Gripenberg                    Brahe       11:55.0   +01:30.0 
   3. Lina Dahllund                       Falken      12:02.0   +01:37.0 
   4. Ellinor Halonen                     NOK         12:13.0   +01:48.0 
   5. Karolina Lindfors                   Falken      12:31.0   +02:06.0 
   6. Venla Torrkulla                     Femman      12:41.0   +02:16.0 
      Penne Lautamo                       VaaSu       12:41.0   +02:16.0 
   8. Johanna Häggkvist                   NOK         12:58.0   +02:33.0 
   9. Ella Tuomaala                       VaaSu       13:11.0   +02:46.0 
  10. Emma Brock                          KoS         13:37.0   +03:12.0 
  11. Emilia Liljeqvist                   Minken      13:38.0   +03:13.0 
  12. Laura Nyman                         Brahe       14:08.0   +03:43.0 
  13. Thea Kullman                        Falken      14:57.0   +04:32.0 
  14. Veera Peltoniemi                    Brahe       16:23.0   +05:58.0 
  15. Evena Laakso                        RasKu       17:09.0   +06:44.0 

H10-12 1,75 km

Startade : 13   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Santeri Kallio                      KoS         08:42.0            
   2. Lukas Jansson                       Falken      10:06.0   +01:24.0 
   3. Vilhelm Nyman                       Brahe       10:12.0   +01:30.0 
   4. Eelian Berg                         Botnia      10:21.0   +01:39.0 
   5. Emil Forsström                      Botnia      10:30.0   +01:48.0 
   6. Kevin Lindfors                      Falken      10:41.0   +01:59.0 
   7. Juuso Koski                         YKV         11:29.0   +02:47.0 
   8. Paavo Seppälä                       Femman      11:51.0   +03:09.0 
   9. Sebastian Grankull                  Kronan      12:02.0   +03:20.0 
  10. Ivar Sundqvist                      Falken      13:48.0   +05:06.0 
  11. Hugo Lindfors                       Falken      15:47.0   +07:05.0 
  12. Aatu Rannila                        VetU        16:38.0   +07:56.0 
      Alexander Wik                       Femman        Disk. 

D10-12 1,75 km

Startade : 20   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Kiia Kuusikko                       SalRe       10:40.0            
   2. Alva Svenlin                        Kronan      11:14.0      +34.0 
   3. Elsie Björkfors                     Botnia      11:46.0   +01:06.0 
   4. Isabella Enlund                     Femman      12:38.0   +01:58.0 
   5. Maja Henriksson                     Falken      12:52.0   +02:12.0 
   6. Ida Norrgård                        Femman      12:58.0   +02:18.0 
   7. Thelma Backlund                     Femman      13:17.0   +02:37.0 
   8. Hilla Lautamo                       VaaSu       13:32.0   +02:52.0 
   9. Sanni Kankaanpää                    LapVi       13:39.0   +02:59.0 
  10. Eeva Tukala                         KoS         14:03.0   +03:23.0 
  11. Reetta Peltoniemi                   Brahe       14:14.0   +03:34.0 
  12. Isa Dahllund                        Falken      14:15.0   +03:35.0 
  13. Matleena Ketola                     KoS         14:16.0   +03:36.0 
  14. Oona Tukala                         KoS         14:25.0   +03:45.0 
  15. Alisa Hyyppä                        KoS         14:42.0   +04:02.0 
  16. Moa Torrkulla                       Femman      15:21.0   +04:41.0 
  17. Ellinor Skog                        Falken      16:23.0   +05:43.0 
  18. Thea Wikblom                        Minken      16:29.0   +05:49.0 
  19. Helka Keski-Säntti                  YKV         17:21.0   +06:41.0 
  20. Mira Ena                            Falken      19:50.0   +09:10.0