Falken Sprint 07-04-2019, Bennäs, IK Falken

H21 H35 H40 H20 H45 D21 H50 H55 H18 H60 H65 D35 D40 D45 D50 D55 H70 H75 H80 H90 D65 D70 D16 H16 D18 H14 D14 H10-12 D10-12

H21 3,65 km

Startade : 16   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

   1. Mikko Patana                        HiKi        14:26.9            
   2. Tuomo Istolahti                     KangSK      14:57.0      +30.1 
   3. Olli Koivumäki                      KoS         15:36.4   +01:09.5 
   4. Väinö Venetjoki                     KoS         15:57.5   +01:30.6 
   5. Antti Hakala                        KortJV      16:31.7   +02:04.8 
   6. Filip Brunell                       Minken      16:37.1   +02:10.2 
   7. Lauri Laasanen                      LaihLu      16:55.3   +02:28.4 
   8. Johan Lövsund                       Botnia      17:06.8   +02:39.9 
   9. Jens Jern                           Femman      17:07.4   +02:40.5 
  10. Michael Torrkulla                   Femman      17:32.8   +03:05.9 
  11. Tony Wik                            Minken      17:51.2   +03:24.3 
  12. Staffan Järn                        Femman      18:04.3   +03:37.4 
  13. Markus Keski-Ojala                  KannUra     20:21.4   +05:54.5 
  14. Emil Kronqvist                      KoS         20:43.1   +06:16.2 
      Miska Kuusikko                      SalRe         Disk. 
      Timi Niemensivu                     RaLu          Disk. 

H35 3,40 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Pasi Pesola                         KPV         16:20.9            
   2. Joni Alasuvanto                     KaJu        16:36.3      +15.4 
   3. Jussi Koski                         YKV         17:54.4   +01:33.5 
   4. Tomas Knutar                        Terjärv     18:43.6   +02:22.7 
   5. Kim Berg                            Botnia      19:18.9   +02:58.0 
   6. Tommy Lahti                         Femman      20:56.2   +04:35.3 

H40 3,40 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Juha-Matti Laakso                   RasKu       15:48.5            
   2. Jan-Anders Backlund                 Femman      16:29.5      +41.0 
   3. Hannu Nikkola                       RaJu        17:15.1   +01:26.6 
   4. Niclas Calden                       Minken      17:47.6   +01:59.1 
   5. Tero Rannila                        VetU        19:08.7   +03:20.2 
      Tuomas Hyyppä                       KoS           Disk. 

H20 3,40 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Kevin Lillhonga                     GIF         23:22.8            

H45 2,95 km

Startade : 11   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Jan Torrkulla                       Femman      14:01.8            
   2. Kai Kamila                          SuJu        14:13.4      +11.6 
   3. Sören Svenlin                       Kronan      14:25.8      +24.0 
   4. Dan Snåre                           Botnia      15:15.4   +01:13.6 
   5. Peter Wik                           Femman      15:53.7   +01:51.9 
   6. Patrik Nyman                        Brahe       16:00.2   +01:58.4 
   7. Heikki Hakala                       KortJV      16:14.7   +02:12.9 
   8. Marko Kuusikko                      SalRe       16:28.0   +02:26.2 
   9. Heikki Niininen                     VetU        17:12.0   +03:10.2 
  10. Rune Bergström                      Kristina    18:12.4   +04:10.6 
  11. Jyri Myllymäki                      VetU        18:36.7   +04:34.9 

D21 2,95 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Jenny Patana                        HiKi        13:17.8            
   2. Elina Rinkineva                     RaJu        15:26.8   +02:09.0 
   3. Pinja Ylikangas                     KoS         16:19.6   +03:01.8 
   4. Essi Hakala                         MSParma     16:23.4   +03:05.6 
   5. Hanna Lindgren                      Femman      17:14.5   +03:56.7 
   6. Piia Laitala                        KaJu        17:52.9   +04:35.1 
   7. Greta Biskop                        KoS         18:09.8   +04:52.0 
   8. Ida Joensuu                         Brahe       21:13.4   +07:55.6 

H50 2,95 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Tommi Viitasaari                    KoS         14:58.7            
   2. Stefan Höstman                      Malax       16:02.3   +01:03.6 
   3. Sören Strandvall                    Minken      16:04.0   +01:05.3 
   4. Jukka Kinnari                       SuJu        17:14.1   +02:15.4 
      Juha Laasanen                       LaihLu        Disk. 

H55 2,95 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Kenneth Högholm                     Femman      16:12.0            
   2. Mikael Holm                         Minken      17:53.0   +01:41.0 
   3. Per-Åke Furubacka                   Botnia      22:34.2   +06:22.2 

H18 2,95 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Mickel Forsell                      Botnia      14:27.4            
   2. Miro Jylkkä                         YlivKu      14:33.2      +05.8 
   3. Paavo Tilvis                        KaJu        17:01.1   +02:33.7 

H60 2,65 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Eero Junkala                        KannUra     12:54.7            
   2. Reijo Toppari                       KauWi       14:08.0   +01:13.3 
   3. Sven-Olof Nylund                    Botnia      14:48.3   +01:53.6 
   4. Pauli Vilminko                      SiSe        15:32.6   +02:37.9 
   5. Hemmo Ahokoivu                      Pohjant     16:38.2   +03:43.5 
   6. Reino Kurkela                       OH          16:55.7   +04:01.0 

H65 2,65 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 4

   1. Jukka Nyystilä                      LaihLu      15:09.3            
   2. Pekka Toppari                       PuolRy      16:10.1   +01:00.8 
   3. Bengt Lövsund                       Botnia      17:06.3   +01:57.0 
   4. Bo-Göran Williamsson                VaaSu       18:48.3   +03:39.0 
      Frey Dahlvik                        Terjärv       Disk. 
      Juhani Hakomäki                     LapVi         Disk. 
      Markku Jylkkä                       YlivKu        Disk. 
      Heikki Kujanpää                     AlajA         Disk. 

D35 2,65 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Päivi Koski                         YKV         14:30.8            
   2. Maija Asmundela                     KannUra     17:02.6   +02:31.8 
   3. Lina Siekkinen                      Botnia      18:52.8   +04:22.0 
   4. Carina Rönnvall-Berg                Botnia      21:14.4   +06:43.6 
   5. Lena Tast-Emet                      Botnia      22:18.1   +07:47.3 

D40 2,65 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Eija Keski-Säntti                   YKV         12:53.8            
   2. Susanna Finskas                     Femman      13:47.7      +53.9 
   3. Mikaela Caldén                      Minken      14:12.0   +01:18.2 
   4. Heidi Forsström                     Botnia      16:08.4   +03:14.6 
   5. Riikka Lautamo                      VaaSu       16:56.5   +04:02.7 

D45 2,65 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Kati Nynäs                          Botnia      15:24.4            
   2. Ulrika Myrevik-Svenlin              Kronan      16:05.4      +41.0 
   3. Pia Bergström                       Kristina    18:22.1   +02:57.7 
   4. Tina Udell                          Solf        23:34.5   +08:10.1 

D50 2,50 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Aija Tilvis                         SalRe       16:03.1            
   2. Johanna Perkkalainen                EE          17:22.8   +01:19.7 
   3. Kirsi Viitanen                      OH          17:39.3   +01:36.2 
   4. Annika Lindgren                     Femman      18:02.1   +01:59.0 
   5. Elisabeth Granlund                  Minken      23:25.8   +07:22.7 
   6. Eva-Lotte Myrskog                   Kronan      28:28.4   +12:25.3 

D55 2,50 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Tarja Kankaanpää                    KauWi       19:47.7            
   2. Rose-Maj Friman                     Solf        22:31.7   +02:44.0 

H70 2,50 km

Startade : 10   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

   1. Henning Nynäs                       Brahe       16:25.8            
   2. Aulis Hahtola                       RasKu       16:35.5      +09.7 
   3. Markku Törmä                        KannUra     17:02.8      +37.0 
   4. Eero Kattilakoski                   KPV         17:34.5   +01:08.7 
   5. Henry Lågland                       VaaSu       17:43.2   +01:17.4 
   6. Olavi Lukkarinen                    Pohjant     17:58.7   +01:32.9 
   7. Carl-Henrik Blomqvist               Minken      25:58.8   +09:33.0 
   8. Jukka Aaltonen                      Brahe       38:21.3   +21:55.5 
      Heimo Joensuu                       AlajA         Disk. 
      Hannu Juutinen                      Pohjant       Disk. 

H75 2,50 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Jaakko Teppo                        GIF         28:15.3            
      Klas Sandvik                        Terjärv       Disk. 

H80 2,10 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Pär Granbacka                       Brahe       29:27.6            

H90 2,10 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Thor Löfroth                        Kronan      51:28.1            

D65 2,10 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Kirsti Kattilakoski                 KoS         14:18.6            
   2. Bodil Fred                          Femman      15:31.7   +01:13.1 
   3. Gun Finnäs                          Brahe       15:35.9   +01:17.3 

D70 2,10 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Anne Stoor                          KoS         16:13.3            
   2. Saga Pått                           Minken      18:05.9   +01:52.6 

D16 2,70 km

Startade : 9   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Liina Viitasaari                    KoS         14:30.9            
   2. Henna Torrkulla                     Femman      14:51.6      +20.7 
   3. Frida Häggkvist                     NOK         14:56.3      +25.4 
   4. Erika Niininen                      VetU        15:00.1      +29.2 
   5. Venla Rannila                       VetU        16:21.5   +01:50.6 
   6. Mia Jansson                         Falken      17:21.3   +02:50.4 
   7. Julia Enlund                        Femman      17:39.4   +03:08.5 
   8. Netta Peltoniemi                    Brahe       21:45.0   +07:14.1 
   9. Ronja Åkerblom                      GIF         22:51.0   +08:20.1 

H16 2,80 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

   1. Lucas Hansén                        Botnia      15:04.9            
   2. Saku Helin                          RaJu        15:11.7      +06.8 
   3. Oskari Rannila                      VetU        15:44.0      +39.1 
   4. Lucas Finskas                       Femman      16:21.1   +01:16.2 
      Jesper Bergström                    Femman        Disk. 
      Gustav Forsell                      Botnia        Disk. 

D18 2,80 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Milja Hyyppä                        KoS         17:57.0            

H14 2,45 km

Startade : 13   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Joona Hirvinen                      KoS         12:10.4            
   2. Rasmus Huhtamäki                    PieHi       13:12.1   +01:01.7 
   3. Jesper Lindfors                     Falken      13:13.9   +01:03.5 
   4. Anton Forsström                     Botnia      13:20.2   +01:09.8 
   5. Isak Finskas                        Femman      13:41.7   +01:31.3 
   6. Melker Wikblom                      Minken      14:03.6   +01:53.2 
   7. Oliver Udell                        Solf        14:10.1   +01:59.7 
   8. Kasper Bergström                    Kristina    14:12.3   +02:01.9 
   9. Rasmus Hautala                      Femman      15:04.7   +02:54.3 
  10. Rasmus Krook                        Falken      15:47.5   +03:37.1 
  11. William Dahlgren                    Kristina    16:19.9   +04:09.5 
  12. Viktor West                         Minken      16:33.5   +04:23.1 
  13. Ben Friman                          Solf        20:41.5   +08:31.1 

D14 2,45 km

Startade : 17   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

   1. Aino Kankaanpää                     LapVi       13:39.4            
   2. Ellinor Halonen                     NOK         14:34.4      +55.0 
   3. Emilia Liljeqvist                   Minken      14:45.4   +01:06.0 
   4. Lina Dahllund                       Falken      14:57.8   +01:18.4 
   5. Johanna Häggkvist                   NOK         15:05.2   +01:25.8 
   6. Ella Tuomaala                       VaaSu       15:14.8   +01:35.4 
   7. Ester Gripenberg                    Brahe       15:33.9   +01:54.5 
   8. Venla Torrkulla                     Femman      15:50.6   +02:11.2 
   9. Penne Lautamo                       VaaSu       16:22.8   +02:43.4 
  10. Karolina Lindfors                   Falken      16:37.4   +02:58.0 
  11. Marion Forsell                      Botnia      16:57.5   +03:18.1 
  12. Thea Kullman                        Falken      16:57.7   +03:18.3 
  13. Emma Brock                          KoS         17:48.8   +04:09.4 
  14. Amanda Nynäs                        Botnia      21:54.7   +08:15.3 
  15. Veera Peltoniemi                    Brahe       22:45.7   +09:06.3 
  16. Evena Laakso                        RasKu       23:01.4   +09:22.0 
      Laura Nyman                         Brahe         Disk. 

H10-12 2,00 km

Startade : 15   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

   1. Santeri Kallio                      KoS         09:58.0            
   2. Emil Forsström                      Botnia      11:02.6   +01:04.6 
   3. Lukas Jansson                       Falken      11:32.5   +01:34.5 
   4. Eelian Berg                         Botnia      11:35.8   +01:37.8 
   5. Juuso Koski                         YKV         12:04.8   +02:06.8 
   6. Vilhelm Nyman                       Brahe       12:10.6   +02:12.6 
   7. Kevin Lindfors                      Falken      12:39.2   +02:41.2 
   8. Sebastian Grankull                  Kronan      12:41.8   +02:43.8 
   9. Ivar Sundqvist                      Falken      13:36.8   +03:38.8 
  10. Paavo Seppälä                       Femman      14:16.8   +04:18.8 
  11. Alexander Wik                       Femman      14:25.0   +04:27.0 
  12. Robin Liljeqvist                    Minken      15:09.9   +05:11.9 
  13. Aatu Rannila                        VetU        15:56.7   +05:58.7 
  14. Hugo Lindfors                       Falken      18:04.0   +08:06.0 
  15. Sander Wikblom                      Minken      18:44.6   +08:46.6 

D10-12 2,00 km

Startade : 23   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 4

   1. Kiia Kuusikko                       SalRe       11:52.8            
   2. Reetta Peltoniemi                   Brahe       12:35.7      +42.9 
   3. Alva Svenlin                        Kronan      13:22.9   +01:30.1 
   4. Elsie Björkfors                     Botnia      13:48.0   +01:55.2 
   5. Matleena Ketola                     KoS         13:57.4   +02:04.6 
   6. Eeva Tukala                         KoS         14:01.6   +02:08.8 
   7. Ida Norrgård                        Femman      14:12.3   +02:19.5 
   8. Thelma Backlund                     Femman      14:17.6   +02:24.8 
   9. Sanni Kankaanpää                    LapVi       14:25.3   +02:32.5 
  10. Isa Dahllund                        Falken      15:20.1   +03:27.3 
  11. Isabella Enlund                     Femman      15:54.8   +04:02.0 
  12. Moa Torrkulla                       Femman      16:06.0   +04:13.2 
  13. Hilla Lautamo                       VaaSu       16:11.1   +04:18.3 
  14. Linnea Calden                       Minken      16:22.5   +04:29.7 
  15. Oona Tukala                         KoS         16:31.2   +04:38.4 
  16. Matilda Nynäs                       Botnia      17:09.0   +05:16.2 
  17. Maja Henriksson                     Falken      17:57.8   +06:05.0 
  18. Ellinor Skog                        Falken      18:56.1   +07:03.3 
  19. Tilde Finskas                       Femman      25:05.5   +13:12.7 
      Mira Ena                            Falken        Disk. 
      Alisa Hyyppä                        KoS           Disk. 
      Helka Keski-Säntti                  YKV           Disk. 
      Thea Wikblom                        Minken        Disk.