Falken Sprint 07-04-2019, Bennäs, IK Falken

H21 H35 H40 H20 H45 D21 H50 H55 H18 H60 H65 D35 D40 D45 D50 D55 H70 H75 H80 H90 D65 D70 D16 H16 D18 H14 D14 H10-12 D10-12

H21 3,65 km

Startade : 16   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

Etelä-Pohjanmaa
   1. Antti Hakala                        KortJV      16:31.7            
   2. Lauri Laasanen                      LaihLu      16:55.3      +23.6 

FSO
   1. Filip Brunell                       Minken      16:37.1            
   2. Johan Lövsund                       Botnia      17:06.8      +29.7 
   3. Jens Jern                           Femman      17:07.4      +30.3 
   4. Michael Torrkulla                   Femman      17:32.8      +55.7 
   5. Tony Wik                            Minken      17:51.2   +01:14.1 
   6. Staffan Järn                        Femman      18:04.3   +01:27.2 

Uusimaa
   1. Mikko Patana                        HiKi        14:26.9            

Häme
   1. Tuomo Istolahti                     KangSK      14:57.0            

Keski-Pohjanmaa
   1. Olli Koivumäki                      KoS         15:36.4            
   2. Väinö Venetjoki                     KoS         15:57.5      +21.1 
   3. Markus Keski-Ojala                  KannUra     20:21.4   +04:45.0 
   4. Emil Kronqvist                      KoS         20:43.1   +05:06.7 


H35 3,40 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Jussi Koski                         YKV         17:54.4            

FSO
   1. Tomas Knutar                        Terjärv     18:43.6            
   2. Kim Berg                            Botnia      19:18.9      +35.3 
   3. Tommy Lahti                         Femman      20:56.2   +02:12.6 

Keski-Pohjanmaa
   1. Pasi Pesola                         KPV         16:20.9            
   2. Joni Alasuvanto                     KaJu        16:36.3      +15.4 


H40 3,40 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

Etelä-Pohjanmaa
   1. Juha-Matti Laakso                   RasKu       15:48.5            
   2. Hannu Nikkola                       RaJu        17:15.1   +01:26.6 

FSO
   1. Jan-Anders Backlund                 Femman      16:29.5            
   2. Niclas Calden                       Minken      17:47.6   +01:18.1 

Keski-Pohjanmaa
   1. Tero Rannila                        VetU        19:08.7            


H20 3,40 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Kevin Lillhonga                     GIF         23:22.8            


H45 2,95 km

Startade : 11   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Kai Kamila                          SuJu        14:13.4            
   2. Heikki Hakala                       KortJV      16:14.7   +02:01.3 

FSO
   1. Jan Torrkulla                       Femman      14:01.8            
   2. Sören Svenlin                       Kronan      14:25.8      +24.0 
   3. Dan Snåre                           Botnia      15:15.4   +01:13.6 
   4. Peter Wik                           Femman      15:53.7   +01:51.9 
   5. Patrik Nyman                        Brahe       16:00.2   +01:58.4 
   6. Rune Bergström                      Kristina    18:12.4   +04:10.6 

Pohjois-Pohjanmaa
   1. Marko Kuusikko                      SalRe       16:28.0            

Keski-Pohjanmaa
   1. Heikki Niininen                     VetU        17:12.0            
   2. Jyri Myllymäki                      VetU        18:36.7   +01:24.7 


D21 2,95 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Elina Rinkineva                     RaJu        15:26.8            

Varsinais-Suomi
   1. Essi Hakala                         MSParma     16:23.4            

FSO
   1. Hanna Lindgren                      Femman      17:14.5            
   2. Ida Joensuu                         Brahe       21:13.4   +03:58.9 

Uusimaa
   1. Jenny Patana                        HiKi        13:17.8            

Keski-Pohjanmaa
   1. Pinja Ylikangas                     KoS         16:19.6            
   2. Piia Laitala                        KaJu        17:52.9   +01:33.3 
   3. Greta Biskop                        KoS         18:09.8   +01:50.2 


H50 2,95 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

Etelä-Pohjanmaa
   1. Jukka Kinnari                       SuJu        17:14.1            

FSO
   1. Stefan Höstman                      Malax       16:02.3            
   2. Sören Strandvall                    Minken      16:04.0      +01.7 

Keski-Pohjanmaa
   1. Tommi Viitasaari                    KoS         14:58.7            


H55 2,95 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Kenneth Högholm                     Femman      16:12.0            
   2. Mikael Holm                         Minken      17:53.0   +01:41.0 
   3. Per-Åke Furubacka                   Botnia      22:34.2   +06:22.2 


H18 2,95 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Mickel Forsell                      Botnia      14:27.4            

Keski-Pohjanmaa
   1. Miro Jylkkä                         YlivKu      14:33.2            
   2. Paavo Tilvis                        KaJu        17:01.1   +02:27.9 


H60 2,65 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Reijo Toppari                       KauWi       14:08.0            

Lappi
   1. Reino Kurkela                       OH          16:55.7            

FSO
   1. Sven-Olof Nylund                    Botnia      14:48.3            

Pohjois-Pohjanmaa
   1. Pauli Vilminko                      SiSe        15:32.6            
   2. Hemmo Ahokoivu                      Pohjant     16:38.2   +01:05.6 

Keski-Pohjanmaa
   1. Eero Junkala                        KannUra     12:54.7            


H65 2,65 km

Startade : 8   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 4

Etelä-Pohjanmaa
   1. Jukka Nyystilä                      LaihLu      15:09.3            
   2. Bo-Göran Williamsson                VaaSu       18:48.3   +03:39.0 

FSO
   1. Bengt Lövsund                       Botnia      17:06.3            

Kainuu
   1. Pekka Toppari                       PuolRy      16:10.1            


D35 2,65 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Päivi Koski                         YKV         14:30.8            

FSO
   1. Lina Siekkinen                      Botnia      18:52.8            
   2. Carina Rönnvall-Berg                Botnia      21:14.4   +02:21.6 
   3. Lena Tast-Emet                      Botnia      22:18.1   +03:25.3 

Keski-Pohjanmaa
   1. Maija Asmundela                     KannUra     17:02.6            


D40 2,65 km

Startade : 5   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Eija Keski-Säntti                   YKV         12:53.8            
   2. Riikka Lautamo                      VaaSu       16:56.5   +04:02.7 

FSO
   1. Susanna Finskas                     Femman      13:47.7            
   2. Mikaela Caldén                      Minken      14:12.0      +24.3 
   3. Heidi Forsström                     Botnia      16:08.4   +02:20.7 


D45 2,65 km

Startade : 4   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Kati Nynäs                          Botnia      15:24.4            
   2. Ulrika Myrevik-Svenlin              Kronan      16:05.4      +41.0 
   3. Pia Bergström                       Kristina    18:22.1   +02:57.7 
   4. Tina Udell                          Solf        23:34.5   +08:10.1 


D50 2,50 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Lappi
   1. Kirsi Viitanen                      OH          17:39.3            

FSO
   1. Annika Lindgren                     Femman      18:02.1            
   2. Elisabeth Granlund                  Minken      23:25.8   +05:23.7 
   3. Eva-Lotte Myrskog                   Kronan      28:28.4   +10:26.3 

Häme
   1. Johanna Perkkalainen                EE          17:22.8            

Pohjois-Pohjanmaa
   1. Aija Tilvis                         SalRe       16:03.1            


D55 2,50 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Tarja Kankaanpää                    KauWi       19:47.7            

FSO
   1. Rose-Maj Friman                     Solf        22:31.7            


H70 2,50 km

Startade : 10   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

Etelä-Pohjanmaa
   1. Aulis Hahtola                       RasKu       16:35.5            
   2. Henry Lågland                       VaaSu       17:43.2   +01:07.7 

FSO
   1. Henning Nynäs                       Brahe       16:25.8            
   2. Carl-Henrik Blomqvist               Minken      25:58.8   +09:33.0 
   3. Jukka Aaltonen                      Brahe       38:21.3   +21:55.5 

Pohjois-Pohjanmaa
   1. Olavi Lukkarinen                    Pohjant     17:58.7            

Keski-Pohjanmaa
   1. Markku Törmä                        KannUra     17:02.8            
   2. Eero Kattilakoski                   KPV         17:34.5      +31.7 


H75 2,50 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

FSO
   1. Jaakko Teppo                        GIF         28:15.3            


H80 2,10 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Pär Granbacka                       Brahe       29:27.6            


H90 2,10 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Thor Löfroth                        Kronan      51:28.1            


D65 2,10 km

Startade : 3   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Bodil Fred                          Femman      15:31.7            
   2. Gun Finnäs                          Brahe       15:35.9      +04.2 

Keski-Pohjanmaa
   1. Kirsti Kattilakoski                 KoS         14:18.6            


D70 2,10 km

Startade : 2   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Saga Pått                           Minken      18:05.9            

Keski-Pohjanmaa
   1. Anne Stoor                          KoS         16:13.3            


D16 2,70 km

Startade : 9   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Henna Torrkulla                     Femman      14:51.6            
   2. Mia Jansson                         Falken      17:21.3   +02:29.7 
   3. Julia Enlund                        Femman      17:39.4   +02:47.8 
   4. Netta Peltoniemi                    Brahe       21:45.0   +06:53.4 
   5. Ronja Åkerblom                      GIF         22:51.0   +07:59.4 

Keski-Pohjanmaa
   1. Liina Viitasaari                    KoS         14:30.9            
   2. Erika Niininen                      VetU        15:00.1      +29.2 
   3. Venla Rannila                       VetU        16:21.5   +01:50.6 


H16 2,80 km

Startade : 6   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 2

Etelä-Pohjanmaa
   1. Saku Helin                          RaJu        15:11.7            

FSO
   1. Lucas Hansén                        Botnia      15:04.9            
   2. Lucas Finskas                       Femman      16:21.1   +01:16.2 

Keski-Pohjanmaa
   1. Oskari Rannila                      VetU        15:44.0            


D18 2,80 km

Startade : 1   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Keski-Pohjanmaa
   1. Milja Hyyppä                        KoS         17:57.0            


H14 2,45 km

Startade : 13   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

FSO
   1. Jesper Lindfors                     Falken      13:13.9            
   2. Anton Forsström                     Botnia      13:20.2      +06.3 
   3. Isak Finskas                        Femman      13:41.7      +27.8 
   4. Melker Wikblom                      Minken      14:03.6      +49.7 
   5. Oliver Udell                        Solf        14:10.1      +56.2 
   6. Kasper Bergström                    Kristina    14:12.3      +58.4 
   7. Rasmus Hautala                      Femman      15:04.7   +01:50.8 
   8. Rasmus Krook                        Falken      15:47.5   +02:33.6 
   9. William Dahlgren                    Kristina    16:19.9   +03:06.0 
  10. Viktor West                         Minken      16:33.5   +03:19.6 
  11. Ben Friman                          Solf        20:41.5   +07:27.6 

Keski-Pohjanmaa
   1. Joona Hirvinen                      KoS         12:10.4            
   2. Rasmus Huhtamäki                    PieHi       13:12.1   +01:01.7 


D14 2,45 km

Startade : 17   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 1

Etelä-Pohjanmaa
   1. Aino Kankaanpää                     LapVi       13:39.4            
   2. Ella Tuomaala                       VaaSu       15:14.8   +01:35.4 
   3. Penne Lautamo                       VaaSu       16:22.8   +02:43.4 
   4. Evena Laakso                        RasKu       23:01.4   +09:22.0 

FSO
   1. Emilia Liljeqvist                   Minken      14:45.4            
   2. Lina Dahllund                       Falken      14:57.8      +12.4 
   3. Ester Gripenberg                    Brahe       15:33.9      +48.5 
   4. Venla Torrkulla                     Femman      15:50.6   +01:05.2 
   5. Karolina Lindfors                   Falken      16:37.4   +01:52.0 
   6. Marion Forsell                      Botnia      16:57.5   +02:12.1 
   7. Thea Kullman                        Falken      16:57.7   +02:12.3 
   8. Amanda Nynäs                        Botnia      21:54.7   +07:09.3 
   9. Veera Peltoniemi                    Brahe       22:45.7   +08:00.3 

Keski-Pohjanmaa
   1. Emma Brock                          KoS         17:48.8            


H10-12 2,00 km

Startade : 15   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 0

Etelä-Pohjanmaa
   1. Juuso Koski                         YKV         12:04.8            

FSO
   1. Emil Forsström                      Botnia      11:02.6            
   2. Lukas Jansson                       Falken      11:32.5      +29.9 
   3. Eelian Berg                         Botnia      11:35.8      +33.2 
   4. Vilhelm Nyman                       Brahe       12:10.6   +01:08.0 
   5. Kevin Lindfors                      Falken      12:39.2   +01:36.6 
   6. Sebastian Grankull                  Kronan      12:41.8   +01:39.2 
   7. Ivar Sundqvist                      Falken      13:36.8   +02:34.2 
   8. Paavo Seppälä                       Femman      14:16.8   +03:14.2 
   9. Alexander Wik                       Femman      14:25.0   +03:22.4 
  10. Robin Liljeqvist                    Minken      15:09.9   +04:07.3 
  11. Hugo Lindfors                       Falken      18:04.0   +07:01.4 
  12. Sander Wikblom                      Minken      18:44.6   +07:42.0 

Keski-Pohjanmaa
   1. Santeri Kallio                      KoS         09:58.0            
   2. Aatu Rannila                        VetU        15:56.7   +05:58.7 


D10-12 2,00 km

Startade : 23   Avbrutit : 0   Diskvalificerad : 4

Etelä-Pohjanmaa
   1. Sanni Kankaanpää                    LapVi       14:25.3            
   2. Hilla Lautamo                       VaaSu       16:11.1   +01:45.8 

FSO
   1. Reetta Peltoniemi                   Brahe       12:35.7            
   2. Alva Svenlin                        Kronan      13:22.9      +47.2 
   3. Elsie Björkfors                     Botnia      13:48.0   +01:12.3 
   4. Ida Norrgård                        Femman      14:12.3   +01:36.6 
   5. Thelma Backlund                     Femman      14:17.6   +01:41.9 
   6. Isa Dahllund                        Falken      15:20.1   +02:44.4 
   7. Isabella Enlund                     Femman      15:54.8   +03:19.1 
   8. Moa Torrkulla                       Femman      16:06.0   +03:30.3 
   9. Linnea Calden                       Minken      16:22.5   +03:46.8 
  10. Matilda Nynäs                       Botnia      17:09.0   +04:33.3 
  11. Maja Henriksson                     Falken      17:57.8   +05:22.1 
  12. Ellinor Skog                        Falken      18:56.1   +06:20.4 
  13. Tilde Finskas                       Femman      25:05.5   +12:29.8 

Pohjois-Pohjanmaa
   1. Kiia Kuusikko                       SalRe       11:52.8            

Keski-Pohjanmaa
   1. Matleena Ketola                     KoS         13:57.4            
   2. Eeva Tukala                         KoS         14:01.6      +04.2 
   3. Oona Tukala                         KoS         16:31.2   +02:33.8